1. Úvod
  2.  » 
  3. O nás
  4.  » Často kladené otázky

Často kladené otázky

 

Co je alkoholismus?

Alkoholismus, nebo též závislost na alkoholu, opilství, je smrtelná, chronická a progresivní nemoc, postihující jak celou osobnost postiženého, tak i jeho blízké okolí, zvláště pak rodinné příslušníky. Toto recidivující onemocnění se skládá ze tří složek: fyzické (alergie na ethanol – alkohol), psychické (mentální obsese/porucha myšlení) a spirituální (duchovní). Patří mezi nejzávažnější a nejrozšířenější formy závislosti.

S naší neschopností přestat pít, když už jednou začneme (s naší abnormální reakcí na alkohol, nebo-li alergií) neumíme dělat nic. Přestat pít samo o sobě však nestačí, protože alkohol není náš skutečný problém. Naším problémem je, že alkohol je naše řešení. Trpíme nemocí, která se v neléčené formě projevuje přehnanou sebestředností (neustále myslíme jen na sebe) a následně poruchou myšlení (navzdory všem předchozím zkušenostem s důsledky našeho pití nám naše mysl říká, že napít se znovu je ta správná cesta). Svůj alkoholismus léčíme prostřednictvím 12 Kroků AA, což nám umožňuje žít střízlivý, spokojený, radostný a svobodný život bez alkoholu a bez posedlosti po něm.

Kdo je alkoholik?

Jestliže vážně chcete přestat pít a zjistíte, že nemůžete, nebo když pijete a máte jen nepatrnou kontrolu nad tím, kolik toho vypijete, jste pravděpodobně alkoholici. Jste-li tento případ, je docela možné, že trpíte nemocí, kterou může zdolat jen spirituální zkušenost.

Co je spirituální zkušenost?

Pojmy „spirituální zkušenost“, „spirituální zážitek“ a „duchovní probuzení“ chápeme jako změnu osobnosti postačující k uzdravení se z alkoholismu. Je logické, že stejný člověk bude pokračovat ve stejném chování (stejný člověk bude znovu pít).

Nepij a choď na setkání

Členové AA si neradí a neteoretizují, ale sdílí svou vlastní zkušenost s tím, jak sami překonali závislost na alkoholu a vykročili cestou uzdravení do střízlivého smyluplného života. 

„Naslouchej a uč se“ je zdravá zásada, pokud ji použijeme správně.